PROGRAMY | POMOC | KONTAKT    

Nowe zasady opłacania ZUS w roku 2018

Jeden przelew, jedno konto

Składki opłacisz JEDNYM przelewem na INDYWIDUALNY rachunek bankowy w ZUS. Informację o numerze otrzymasz listem poleconym z ZUS.

Księgowanie proporcjonalne!

Wpłata na indywidualny rachunek w ZUS będzie rozliczana i księgowana PROPORCJONALNIE przez ZUS. Nie będzie można wybrać, które składki i za jaki okres chcesz opłacić. Wpłata pokryje najpierw NAJSTARSZE składki.

Indywidualny numer konta

Numer konta będzie miał postać KK60000002026ZZZNNNNNNNNNN, gdzie NN to Twój numer NIP, ZZZ to numer typu konta nadany przez ZUS, KK to liczba kontrolna. Program będzie uprzedzał o numerze konta nie pasującym do wybranego użytkownika.

Wyłączamy przelewy ZUS

Przelew będzie wykonywany jako przelew standardowy, zatem wydzielone funkcje obsługi przelewów ZUS zostaną wyłączone z dniem 1 stycznia 2018.

W skrócie: Co musisz wiedzieć?

1. Jeśli posiadasz papierowe formularze wpłaty ZUS, możesz je wyrzucić. Nie będą potrzebne. Wpłata odbywać się będzie na zwykłym formularzu.

2. Jeśli nie aktualizowałeś swojego programu, rób to regularnie. Funkcje dziś obecne nie będą działać od stycznia, konieczna będzie aktualizacja.

3. Jeśli zalegasz ze składkami, zwłaszcza jako płatnik za pracowników, uporządkuj to TERAZ. Możesz wnioskować o układ ratalny lub inne rozwiązania. Od stycznia stracisz kontrolę nad sytuacją i może się okazać, że np. stracisz ubezpieczenie zdrowotne, bo ZUS zaksięguje wpłatę za najstarszą składkę.

4. Jeśli płacisz nieregularnie lub w różnych przypadkowych kwotach, przestań to robić! Wpłata będzie dzielona proporcjonalnie, wobec tego pojawi się problem zaokrągleń. Może się okazać, że stracisz ubezpieczenie chorobowe, bo zabrakło 1 grosza we wpłacie.

5. Jeśli dysponujesz wolnymi środkami, może być sensowne wpłacanie nieco większych kwot na Twoje indywidualne konto ZUS. Powstała w ten sposób nadpłata środków będzie dla Ciebie dodatkowym zabezpieczeniem, że składki zostaną pokryte wpłatą.

6. Jeśli jesteś doradcą podatkowym lub masz kilka firm, wszystko sprawdzaj wielokrotnie! Wpłata na numer konta innej firmy będzie nie do odwołania, składki zostaną od razu zaksięgowane automatycznie.


Programy dla firm  Druczek  Druczek PRO HIT!  Fakturzysta  Fakturzysta PRO  Podatki JPK  Pakiet JZK  Branżowe 8 
JPK e-Deklaracje ZUS 
Pomoc 
Kontakt  Napisz do nas! 

Wydawcą nowych wersji aplikacji serii Pakiet JZK, JZK®, Druczek®, Fakturzysta®, Jak Zawsze Kapitalne oraz przyjazdyGTFS jest JZK24 sp. z o.o. © 2019 · Sprzedaż i obsługę klienta prowadzi Studio JZK sp. z o.o. 2012-2019 · Partial copyright © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, 1992-2018 · Partial © Open Street Map contributors CC-BY-SA. Partial © Mapbox. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Niekomercyjny projekt PRZYJAZDY.PL jest prowadzony do 11 listopada 2020 i objęty szeregiem patronatów honorowych. © Studio JZK sp. z o.o. 2017-2019 · Partial © Open Street Map contributors CC-BY-SA. Partial © Mapbox · Kierownik Projektu: Jarosław Knypl

2019-02-20 16:23 #0.5 for 18.206.175.155 @ec2-18-206-175-155.compute-1.amazonaws.com